
SMØGEN: Dette er en kunstscene ingen kan bygge. På Smögen vises lyskunst ute i et av Europas mest særpregede kystlandskap. Verkene møter granittklipper, hav, vær og skiftende lysforhold. Dette er også flere verdenspremierer.
Mens lyskunst ofte vises mellom bygninger og gater i storbyer, setter naturen på Smögen sine egne premisser. Den er ikke en bakgrunn for kunsten, men påvirker hvordan verkene ser ut og oppleves.

– Island of Light handler om møtet mellom internasjonal samtidskunst og Bohusläns unike natur. Når lyskunsten møter havet, mørket og granittklippene, oppstår en opplevelse som ikke kan skapes noe annet sted, sier Dulce Sales Ahlberg, Festival Director og Artistic Director for Island of Light.
Kunstverkene på Island of Light kan oppleves på flere måter. I dagslys kan publikum utforske stedet, materialene og historiene bak verkene. Når mørket faller, trer lyskunsten tydeligere frem og både kunsten og landskapet endrer karakter.
Publikum kan bevege seg til fots mellom installasjonene på Smögen og også oppleve utvalgte verk fra sjøen.
Blant årets største navn er den internasjonalt anerkjente franske kunstneren Miguel Chevalier.
På Smögen presenterer han den stedsspesifikke installasjonen Post-Natural: Living Plankton, som projiseres direkte på granittklippene. Verket er inspirert av plankton, alger og organiske planteformer modellert i 3D, og ledsages av musikk komponert av Claude Micheli.

De organiske formene beveger seg over de ujevne klippeflatene og gir verket et uttrykk som er skapt for nettopp dette stedet.
Kunstnerne Aleksandra Stratimirovic og Anni Laukka arbeider med materialer fra det marine gjenvinningssenteret i Sotenäs, Sveriges første anlegg av sitt slag. Her tas det hånd om blant annet avfall fra strandrydding, utrangerte fiskeredskaper og utstyr samlet inn fra havet.
Laukka samarbeider også med fire kunststudenter fra Helsingfors om en ny installasjon som vises for første gang på Smögen. Etter festivalen skal verket videre til en lysfestival i Uppsala og til Nobel Week Lights i Stockholm.
Også lokalsamfunnet er involvert. Barn i alderen fem til syv år fra Sotenäs deltar i et kunstprosjekt i samarbeid med Miguel Chevalier. Festivalen samarbeider dessuten med utdanningsinstitusjoner i Sverige og Finland om flere deler av årets program.
Siden starten i 2018 har Island of Light vokst til en internasjonalt kjent festival som trekker rundt 20 000 besøkende årlig.
Samtidig har arrangementet bidratt til å forlenge reiselivssesongen på Smögen med rundt fire uker, fra midten av august til midten av september. Det gjør at restauranter, overnattingssteder og andre lokale aktører kan holde åpent lenger.
For norske besøkende er festivalen en høyaktuell sensommerreise. Internasjonal kunst kan kombineres med sjømat, lokale restauranter, kystovernatting og opplevelser i Bohuslän utenfor høysesongen.
Dato: 4. til 13. september 2026
Sted: Smögen, Bohuslän
Besøkende: Rundt 20 000 årlig
Billetter: Selges via festivalens nettside
Nettside: www.islandoflight.art